Associate Category

2014 National Native Media Awards - Associate Category

TV

Daily/Weekly - Associate Division III

Best Coverage of Native Americans - TV

Anar Virji

Al Jazeera English

Beyond VAWA

Daily/Weekly - Associate Division III

Best Environmental Story - TV

Anar Virji

Al Jazeera English

Choctaw Water Justice 

RADIO – No Entries

ONLINE

Daily/Weekly - Associate Division III

Best Feature Story - Online

First Place  

Carrie Jung Clausen

Al Jazeera America

Drought forces some Native Americans to choose which tradition to save

Second Place

Mark Fogarty

SourceMedia

Where the buffalo are neighbors

 Third Place

Stephanie Woodard

Indian Country Today Media Network

The Long and Winding Road: Wandering Medicine v. McCulloch

Daily/Weekly - Associate Division III

Best News Story - Online

First Place  

Stephanie Woodard

Indian Country Today Media Network

Supreme Court decision rolls back voting rights for S.D. Indians

Second Place

Gale Courey Toensing

Indian Country Today Media Network

Early treaties prove U.S. founding fathers would have deemed VAWA constitutional 

Daily/Weekly - Associate Division III

Best Coverage of Native Americans - Online

First Place  

Stephanie Woodard

Indian Country Today Media Network / Huffington Post

21st Century voting rights struggles

Second Place

Jason Coppola

Al Jazeera English

South Dakota Foster Program raises concerns

Third Place

Gale Courey Toensing

Indian Country Today Media Network

Washburn's bold plan to fix Interior's federal recognition process 

PRINT

Associate Division III – Circulation above 8,000

Monthly / Semimonthly - Associate Division III

Best Sports Story - Print

Nathan Pettengill

Topeka Magazine

Monthly / Semimonthly - Associate Division III

Best Sports Photo - Print

Nathan Pettengill

Topeka Magazine

Monthly / Semimonthly - Associate Division III

Best Feature Story - Print

First Place  

Ron Karten

Smoke Signals

Chemawa Cemetery

Second Place

Dean Rhodes

Smoke Signals

Female presence discovered at Fort Yamhill

Third Place

Ron Karten

Smoke Signals

Return of the ring

Monthly / Semimonthly - Associate Division III

Best News Story - Print

First Place  

Ron Karten

Smoke Signals

Doomsday prep

Second Place

Dean Rhodes

Smoke Signals

Tribal member recalls Boston bombing

Third Place

Dean Rhodes

Smoke Signals

Mike Larsen farewell

Monthly / Semimonthly - Associate Division III

Best News Photo - Print

Michelle Alaimo

Smoke Signals

Daily/Weekly/Monthly/Semimonthly

Associate Division II-III (combined category)

Best Environmental Story - Print

First Place  

Talli Nauman

Native Sun News

Cowboys and Indians choose sides

Second Place

Eileen Soler

The Seminole Tribune

At Big Cypress, invasive species on eviction list

Third Place

Ron Karten

Plugged in: Electric car charging station opens at Grand Ronde 

Daily/Weekly/Monthly / Semimonthly (combined category) - Associate Division III

Best Coverage of Native Americans - Print

First Place  

Ron Karten

Smoke Signals

Tribe protests U of O reorganization

 Second Place

Cindy Yurth

Navajo Times

Dogs and Glonnies: Strays of the Rez

 Third Place

Bill Donovan

Navajo Times

‘Star Wars' to be dubbed into Navajo 

Associate Division II - Circulation between 4,000 – 8,000 

Monthly/Semimonthly - Associate Division II

Best Sports Photo – Print

First Place  

Eileen Soler

The Seminole Tribe

Bucking bronco challenges Rodeo cowboy

Second Place

Beverly Bidney

The Seminole Tribe

Slam-dunk champion Kenny Dobbs jumps youth

Third Place

Beverly Bidney

The Seminole Tribe

From the sand trap

Monthly/Semimonthly - Associate Division II

Best Feature Photo – Print

First Place  

Eileen Soler

The Seminole Tribe

Elder's hands create Seminole keepsakes

Second Place

Eileen Soler

The Seminole Tribe

Shawl dancer exemplifies tradition 

Third Place

Wil Phinney

Confederated Umatilla Journal

Catching a buzz

Monthly/Semimonthly - Associate Division II

Best Feature Story – Print

First Place  

Wil Phinney

Confederated Umatilla Journal

Use it and lose it

Second Place

Eileen Soler

The Seminole Tribe

Cattlewomen forge ahead

Third Place

Wil Phinney

Confederated Umatilla Journal

Cisco Minthorn: Return to Rez 'changed my life'

Monthly/Semimonthly - Associate Division II

Best News Story – Print

First Place  

Wil Phinney

Confederated Umatilla Journal

Tribes troubled by timber 'harvest' 

Second Place

Wil Phinney

Confederated Umatilla Journal

Wyit View back on ballot 

Third Place

Eileen Soler

The Seminole Tribe

Seminole Swinomish secure first intertribal commerce

Monthly/Semimonthly - Associate Division II

Best Coverage of Native Americans – Print

Jessica McBride

Muscogee Nation News 

DIVISION I – Circulation below 4,000

 Daily/Weekly/Monthly/Semimonthly (combined category)

Associate Division I

Best Environmental Story – Print

First Place 

Jeremy Wade Shockley

Southern Ute Drum

Tracking elk using today’s technology

Second Place

Ace Stryker

Southern Ute Drum

Council extends special protection to rare white deer on reservation

Third Place

Val Niehaus

Potawatomi Traveling Times

Celebrating 10 years of clean air and water 

Monthly/Semimonthly – Associate Division I

Best Coverage of Native Americans – Print

First Place  

Justus Caudell and Cary Rosenbaum

Tribal Tribune

Suicide Series

 Second Place

Valerie Niehaus

Potawatomi Traveling Times

A Story of One Man's Struggles to Raise a Family 

Third Place

Winda Collins

Potawatomi Traveling Times

Bill Miller Performs for FCP Community